ارتودنسي

www.drsadreddini.ir

سن مراجعه ارتودنسي

شكلي كه بيشتر بيماران با آن روبه‌رو هستند، مشكلات دنداني و نامرتبي دندان‌هاست. زمان مناسب براي شروع درمان ارتودنسي براي اين افراد سنين 12 تا 13 سالگي است چون در اين سنين دندان‌ها در حال رويش فعال هستند اما ...در مورد بيماراني كه مشكلات اسكلتي دارند، به عنوان مثال فك بالاي آنها جلوتر از موقعيت طبيعي است يا برعكس فك پايين‌شان عقب‌تر از موقعيت مناسب خود قرار گرفته است، بهترين زمان براي شروع درمان سال‌هاي آخر قبل از بلوغ است چون مي‌توان از بلوغ براي درمان اين ناهنجاري‌ها استفاده كرد. 
بنابراين سن 9 سالگي براي دختر خانم‌ها و سن 11 سالگي‌ براي پسرها را براي اين گروه از بيماران توصيه مي‌كنيم. كودكان در اين سنين در اواخر دوره دنداني مختلط هستند، يعني دوره‌اي كه هم دندان‌هاي شيري و هم دندان‌هاي دايمي در دهان قرار دارند و به علاوه سرعت رشد در كودكان در قله خود قرار دارد. 
من اعتقاد دارم سن شش سالگي همزمان با رويش اولين دندان آسيا است، بهتر است كودك از سوي يك متخصص ارتودنسي معاينه شود تا تابلويي از آينده بيمار براي والدين تصوير شود، به اين ترتيب وضعيت مشكلات بيمار در آينده به والدين گوشزد مي‌شود و اگر قرار است در سن مشخصي اختلالي براي كودك به وجود آيد، پيش‌بيني شده و اقدامات پيشگيري و درماني به موقع انجام خواهد گرفت. 
اين مشاوره فقط با هدف هدايت والدين انجام مي‌گيرد و لازم است درمان‌هاي ارتودنسي معدودي از اين سن آغاز ‌شود. 
مدت استفاده از پلاك‌ها بستگي به مشكل و ناهنجاري بيمار دارد. اگر يك بيمار در سن مناسب، درمان ارتودنسي را آغاز كند، حدود 1.5 تا 2 سال طول مدت درمان ارتودنسي او خواهد بود. 
البته به دنبال آن براي حفظ نتايج درمان، بايد براي مدت مشخصي از دستگاه‌ها (پلاك‌هاي) ارتودنسي نگهدارنده استفاده كند. استفاده از اين پلاك‌ها براي حفظ و تثبيت موقعيت جديد دندان‌ها لازم است بنابراين به صورت متداول يك درمان ارتودنسي 2 تا 2.5 سال طول مي‌كشد. 
اگر عامل مسبب ناهنجاري هنوز وجود داشته باشد، زمان استفاده از پلاك‌هاي ارتودنسي نگهدارنده، طولاني‌تر مي‌شود. 
اگر استفاده نشوند، ناهنجاري دنداني خيلي سريع بازمي‌گردد و دندان‌هاي رديف شده خيلي سريع به حالت اوليه خود باز مي‌گردند.

 

www.drsadreddini.ir


برچسب: ارتودنسي، انواع ارتودنسي، مراحل ارتودنسي، متخصص ارتودنسي، هزينه ارتودنسي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ساعت: ۰۶:۱۳:۳۴ توسط:Dr Orthodontic موضوع: سن مراجعه ارتودنسي

چت باکس


صفحات وبلاگ

[ ۱ ]

RSS

POWERED BY
sitearia.ir